Arbetsmarknadsenheten

Arbetsmarknadsenheten är kommunens centrala enhet för arbetsmarknadsfrågor. Bland enhetens uppgifter ligger bland annat att utreda och analysera arbetsmarknaden i Malmö, omvärldsbevaka och följa upp kommunfullmäktiges mål.

 


 

Vi på Arbetsmarknadsenheten

Gunnar Bergström
Enhetschef Arbetsmarknadsenheten

gunnar.bergstrom@malmo.se
Mobil: 072-887 76 75

Fadi Barakat

Liselotte Ehn
Processledare

Liselotte.ehn@malmo.se
Mobil: 0702 05 97 60

Arbetsuppgifter: Ansvarig Processledare för Meet Malmö, arbetssättet för samverkan mellan näringslivet, Malmö stad och andra aktörer

 

Frida Hansdotter Pilgaard (föräldraledig)
Processledare/analytiker

frida.pilgaard@malmo.se
mobil:073-3623633

 

Andreas Konstantinides

Siham Nasrou
Processledare/ Analytiker

siham.nasrou@malmo.se
Mobil: 072-888 19 15

Arbetsuppgifter: Ansvarar för strategiska arbetsmarknads- och kompetensförsörjningsfrågor

Bodil Olsson
Projektmedarbetare

Bodil.olsson@malmo.se
Mobil:0708-34 12 58

Arbetsuppgifter: projektmedarbetare i ESF-projektet Dubbel Yrkesutbildning som drivs i samarbete mellan Malmö stad, Arbetsförmedlingen och Sydsvenska Handelskammaren.

Magnus Persson
Processledare

magnus.persson@malmo.se
Mobil: 0709-354423

Arbetsuppgifter: Processleder, samordnar och följer upp stadens strategiska frågor inom näringslivs- och arbetsmarknadsområdet.

Erika Pettersson
Processledare/analytiker

erika.pettersson@malmo.se
Mobil: 0709-35 32 86

Arbetsuppgifter: Ansvarar för implementering av Malmö stads näringslivsprogram och kommuncentrala utredningar inom näringslivs- och arbetsmarknadsområdet

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *