Malmö Turism

Malmö Turisms övergripande uppdrag och mål är att få fler besökare, evenemang och möten till Malmö. Ett brett utbud av upplevelser ger nämligen inte bara staden puls och liv, det har även stor betydelse för tillväxten och sysselsättningen.

 


 

Vi på Malmö Turism

Ann Nyström

Destinationschef

Ann.nystrom@malmo.se
Mobil: 0733 10 97 27

Arbetsuppgifter: Ansvarar för att Malmös attraktivitet och utbud ökar för att locka fler besökare, oavsett reseanledning. Samordnar resurser för att driva och koordinera marknadsföringen och utvecklingen av Malmö som attraktiv destination.

Anna Wittgren

Affärsområdeschef

Anna.wittgren@malmo.se
Mobil: 0709 34 22 09

Cecilia Aleswed

Projektledare kongresser/möten nationella marknaden

cecilia.aleswed@malmo.se
Mobil: 0708-537939

Petra Amri Holmqvist

Projektkoordinator PR

petra.amriholmqvist@malmo.se
Mobil: 0708-63 96 34

Arbetsuppgifter: Planera och koordinera pressresor för internationella journalister och influencers. Se över och uppdatera Malmö Turisms pressrum, strategiskt bevaka pressresultat samt ansvara för Malmö Influmates.

Sara Andersson

Projektledare

Sara.andersson15@malmo.se
Mobil: 0708–669967

Arbetsuppgifter: Att värva internationella kongresser till Malmö.

Eva Eilstrup (föräldraledig t.o.m. december 2018)

Pressansvarig

Eva.eilstrup@malmo.se
Mobil: 0708 22 41 00

Camilla Ekberg

Projektledare

camilla.ekberg@malmo.se
Mobil: 0709-342214

Arbetsuppgifter: Arbetar med analyser, kongressbearbetning och destinationsutveckling.

Oskar Ekström

Projektledare marknadsföring digitala kanaler

oskar.ekstrom@malmo.se
Mobil: 0708-48 95 21

Arbetsuppgifter: Ansvarar för strategier och innehåll på malmotown.com, sociala medier och övriga digitala kanaler. Ansvarar för kampanjer som utförs med externa partners.

Christina Gottberg

Projektkoordinator CVB/Evenemang

Christina.gottberg@malmo.se
Mobil: 0708-34 12 05

Arbetsuppgifter: Marknadsför Malmö som mötesdestination och är kontaktperson för mötes och evenemangsarrangörer. Administrerar också bland annat marknadsföringskanaler och sociala medier.

Marie Holmberg

Projektledare och hållbarhetsansvarig

marie.holmberg@malmo.se

Arbetsuppgifter: Arbetar med affärsutveckling samt de av Kommunfullmäktige fastställda målen vad gäller Agenda 2030. Projektledare för World Pride för Malmö stads räkning. Arbetar i MalmöLundregionens näringslivsgrupp.

Emma Hänninen

Projektledare

emma.hanninen@malmo.se
Mobil: 0709-342242

Arbetsuppgifter: Samordnare för Destinationssamverkan Malmö AB

Anna Johansson

Projektkoordinator digitala medier

anna.62.johansson@malmo.se

Mobil: 070-811 59 17

Christopher Johansson

Projektledare

christopher.johansson@malmo.se
Mobil: 0709 34 22 28

Möten & Evenemang Internationella marknaden

Fredrik Johansson

Projektledare Marknadsföring

fredrik.johansson8@malmo.se
Mobil: 0734-324898

Arbetsuppgifter: Arbetar med marknadsföring och visuell kommunikation (grafisk produktion, bild, film och webb).

Kajsa Kidman

Projektkoordinator digitala medier

kajsa.kidman@malmo.se
Mobil: 070-970 42 80

Arbetsuppgifter: producera och hantera innehåll för Malmö Turisms digitala medier.

Caroline Lennefors

Projektkoordinator PR

Caroline.Lennefors@malmo.se
Mobil: 070 863 96 33

Arbetsuppgifter: Planerar och koordinerar pressresor för internationella journalister och influencers. Bevakar pressresultat samt uppdaterar Malmö Turisms pressrum regelbundet.

Jessica Lindberg

Projektledare PR

Jessica.lindberg@malmo.se
Mobil: 0733-44 77 04

Arbetsuppgifter: Planera & koordinera Malmö Turisms presstrategi på prioriterade internationella marknader. Digitalisera pressarbetet och anpassa det till 1-9-90 strategin.

Ola Nilsson

Projektledare e-commerce

ola.nilsson3@malmo.se
Mobil: 0768-665401

Arbetsuppgifter: Arbetar med analys, strategi och affärsutveckling av Privatresors digitala aktiviteter och kanaler.

Paul Petersson Rebelo

E-sportsamordnare

paul.petersson-rebelo@malmo.se
Mobil: 0709 34 22 26

Elisabeth Stjernborg

Projektkoordinator värdskap

Elisabeth.stjernborg@malmo.se
Mobil: 072-9737996

Arbetsuppgifter: Ansvarig för stadens InfoPoints och för det digitala värdskapsutskicket ”Malmö In Your Face!”.

Karin Tingstedt

Projektledare evenemang

Karin.tingstedt@malmo.se
Mobil: 0708- 63 30 83

Arbetsuppgifter: Skapa och värva evenemang till Malmö samt är representant i MINT gruppen och MINT beredning.

Marie Åkesson

Projektledare Travel Trade och Cruise

Marie.akesson@malmo.se
Mobil: 0708-341235

Arbetsuppgifter: Ansvarar för Malmö Turisms Travel Trade samarbeten på prioriterade internationella marknader. Ansvarig för kontakten med kryssningsrederier och kryssningsmottagandet.

Anna Åmvall

Projektledare Välkomnandet

anna.amvall@malmo.se

Mobil: 0709-34 22 27

Arbetsuppgifter: Ansvarar för Malmö Turisms värdskapsarbete och samordnar kontakter och möten med Malmös besöksnäring.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *